Chrzest Święty

Chrzest Święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów.

Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania (KKK 1213).

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kiedy udzielamy Chrztu w naszej parafii?

W naszej parafii udzielamy tego sakramentu w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 11.30. Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych: odbywa się w sobotę poprzedzającą Chrzest o godz. 17.00 w dolnym kościele. Na Chrzcie powinni być obecni rodzice dziecka, chrzestni, jak również cała rodzina, a także krewni, przyjaciele, sąsiedzi i inni parafianie. Najbardziej stosownym dniem udzielania Chrztu Świętego jest niedziela.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Zgłaszając dziecko do Chrztu, należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z dowodem tożsamości, jak również aktem urodzenia dziecka. Potrzebne są również dane osobowe rodziców chrzestnych (adresy zamieszkania, daty urodzenia, daty ślubu kościelnego). Pracownicy kancelarii na podstawie tych informacji wypełniają “Formularz zgłoszenia chrztu dziecka”.

Taki formularz można również wypełnić samodzielnie:

Kto może być chrzestnym dla dziecka?

Chrzestnymi mogą być osoby, które same przyjęły Chrzest oraz sakramenty Eucharystii i Bierzmowania; ukończyły 16 lat życia; są osobami praktykującymi; nie popadły w żadne kary kanoniczne oraz swym życiem religijnym mogą dać przykład wiary dziecku. Rodzice chrzestni spoza parafii powinni dostarczyć zaświadczenie, iż spełniają wymienione wyżej warunki. Takie zaświadczenie wydaje parafia zamieszkania. Warto pamiętać, że rola chrzestnego nie ogranicza się do samego momentu przyjęcia sakramentu chrztu, ale pociąga za sobą zadanie towarzyszenia i wspierania ochrzczonego swoim świadectwem i pomocą na drodze wiary w jego dalszym życiu

Jak przygotować się do Chrztu?

Rodzice i chrzestni powinni wziąć udział w nauce przedchrzcielnej, której celem jest wyjaśnienie pełnego znaczenia udzielanego sakramentu oraz kwestii praktycznych, związanych z udziałem w liturgii. W naszej parafii nauka ma miejsce w sobotę poprzedzającą niedzielę Chrztu dziecka o godz. 17.00. Takie nauki chrzestni mogą odbyć również w miejscach swojego zamieszkania lub w wybranej parafii. Na liturgię chrzcielną należy zabrać ze sobą świecę oraz białą szatę dla dziecka. Warto zatroszczyć się również o duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. W naszej parafii do Spowiedzi Świętej można przystąpić w każdy piątek w godz. 17.00-18.00, w każdą niedzielę w godz. 19.15-20.00, a także 30 minut przed każdą Mszą Świętą. Jeżeli o Chrzest dla dziecka proszą rodzice, którzy są w sytuacji nieregularnej, będą proszeni o dodatkową rozmowę z duszpasterzem.

Gdzie odnotowuje się informację o Chrzcie?

Po przyjęciu sakramentu, dziecko zostaje wpisane do Księgi Chrztu w parafii, w której został on udzielony. Od tej chwili są tam wpisywane wszystkie ważniejsze adnotacje dotyczące osoby, np. o przyjęciu sakramentu bierzmowania, zawarciu ślubu lub przyjęciu święceń. Obowiązek dokonania wpisu spoczywa na duszpasterzach oraz pracownikach kancelarii. Po udzieleniu Chrztu, rodzicom wręczana jest pamiątka przyjętego przez dziecko sakramentu – wraz z datą, pieczęcią parafii oraz nazwiskiem szafarza. Dobrze jest pamiętać, w którym kościele dziecko zostało ochrzczone, aby w razie konieczności uzyskać świadectwo Chrztu lub odpis.