GRUPY PARAFIALNE

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego zagrożonego zagładą

Opiekun: Ks. Jarosław Ogrodniczak, proboszcz

Osoba odpowiedzialna: Urszula Polczyk, animator

Opis: Grupa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą, to wspólnota osób, które obejmują, codzienną modlitwą dzieci, które są zagrożone aborcją. Przyrzeczenia Duchowej Adopcji podejmujemy w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadającą w dniu 25 marca, na okres 9 miesięcy – aż do świąt Bożego Narodzenia. Można do niej przystąpić indywidualnie, lub w swojej rodzinie, we wspólnej modlitwie za jedno dziecko.

Zobowiazanie można podjąć na dwa sposoby:

Jak wygląda codzienna modlitwa Duchowej Adopcji?

  • Odmówienie jednej 10 różańca  +
  • Odmówienie modlitwy:

„Panie Jezu za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby pozostawili je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.”

W dniu 15 października, w naszej parafii odprawiana jest msza święta w intencji dzieci utraconych.

Duszpasterstwo małżeństw bez ślubu kościelnego

Opiekun: Ks. Marcin Moj

Miejsce: Probostwo

Spotkania: Czwartki 16:30 – 17:30 (spotkania 1x/miesiąc)

Opis: Są to spotkania dla osób, które od dłuższego czasu żyją w związku niesakramentalnym, po rozpadzie małżeństwa, u których trudno byłoby przeprowadzić proces stwierdzenia nieważności małżeństwa, np. z uwagi na brak żyjących świadków.

Są to spotkania formacyjne, katechetyczne, w obszarze życia sakramentalnego i teologii Kościoła. Odbywają się w grupach, a opiekun pomaga rozeznać sytuację poszczególnym parom. Towarzyszy im i troszczy o duchowy rozwój. Do spotkań można dołączyć w każdej chwili na okres jednego roku. Następnie, uczestnicy po rozmowie z proboszczem podejmują ewentualną decyzję o podjęciu życia sakramentalnego (spowiedź, Eucharystia).

Możliwość prowadzenia życia sakramentalnego w związkach bez ślubu kościelnego otworzyła adhortacja papieża Franciszka „Amoris laetitia” z 2016 roku. Dokument ten powstał po dwóch synodach poświęconych rodzinie i stanowi refleksję nad współczesnymi wyzwaniami, przed jakimi stają rodziny oraz całe duszpasterstwo rodzinne w Kościele. Dokument kładzie nacisk na miłość i miłosierdzie jako fundament relacji rodzinnych oraz przypomina, że Kościół pragnie towarzyszyć wszystkim rodzinom, bez względu na ich sytuację życiową. O możliwości prowadzenia duszpasterstwa małżeństw bez ślubu kościelnego w parafii decyduje proboszcz parafii.

Wszystkie pary, które wpisują się w stwierdzenie „to skomplikowane” i chcą zorientować się w swojej sytuacji, zapraszamy do kontaktu:

· bezpośrednio z opiekunem marcin.moj@katowicka.pl
· poprzez kancelarię katowice.krzyz@katowicka.pl

Odnowa w Duchu Świętym – grupa “Przebudzenie”

Opiekun: Ks. Karol Dolibóg

Osoba odpowiedzialna: Jan Drynda, lider

Spotkania: czwartki 19:00 – 21:00

Miejsce: Probostwo

Opis: Obecnie nasza grupa składa się z 9 osób. W ubiegłym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w Seminarium Odnowy Wiary, które przyczyniło się do naszego duchowego wzrostu.

Nasza wspólnota intensyfikuje swoje duchowe życie poprzez rekolekcje, seminaria oraz sesje organizowane przez osoby odpowiedzialne za Odnowę w Archidiecezji. Uczestniczymy także w konferencjach prowadzonych przez księdza Karola Doliboga, co pozwala nam na pogłębianie naszej wiary, dzielenie się świadectwem, a także spontaniczną modlitwę.

We współpracy ze Wspólnotą Dorosłych, bierzemy udział w modlitwie uwielbienia, która ma miejsce w I i III czwartek miesiąca. Po tych spotkaniach zbieramy się, aby kontynuować naszą wspólnotową formację.  W ostatni czwartek miesiąca, dodatkowo uczestniczymy we mszy świętej o godzinie 18:00, która odbywa się w intencjach Odnowy.

Modlimy się nie tylko za kapłanów, ale i za wszystkich mieszkańców naszej parafii oraz intencje, które nam powierzono.

Często rozważamy Słowo Boże na nadchodzącą niedzielę, dzieląc się osobistymi refleksjami na temat Jego wpływu na nasze życie.

Każdego roku, 28 września, zbieramy się na Placu Św. Herberta, zapraszając kapłanów oraz mieszkańców osiedla do wspólnej modlitwy w ramach inicjatywy “Koronka na ulicach miast”.

Wspólnota Dorosłych

Opiekun: Ks. Jarosław Ogrodniczak, proboszcz

Lider: Krystian Kożuch

Spotkania: I i III czwartek miesiąca 18:45 – 19:30

Miejsce: Aula Domu Parafialnego

Opis: Jesteśmy wspólnotą, która regularnie gromadzi się na spontanicznej modlitwie (modlitwie uwielbienia). Po niej dzielimy się na mniejsze grupy, by rozważać wybrany fragment Ewangelii. W tym roku pochylamy się nad tekstem według św. Marka, analizując w ciągu miesiąca jeden rozdział. Każdy z nas zapoznaje się z nim wcześniej w domu, a w pierwszy czwartek miesiąca uczestniczymy w konferencji wprowadzającej do omawianej części Pisma Świętego.

W trzeci czwartek miesiąca podczas modlitwy uwielbienia towarzyszy nam parafialny zespół wokalny „Wszystko przed nami”, który pomaga nam jeszcze pełniej wyrazić radość i wdzięczność wobec Boga. Każde spotkanie ubogaca również poczęstunek przy kawie i ciastku. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego odkrywania bogactwa Słowa Bożego oraz jednoczenia się w modlitwie.

Aktualnie grupa liczy okolo 20 członków. Dołączyć można w każdej chwili, przychodząc na spotkanie, serdecznie zaprszamy!

Studenci i młodzież pracująca

Opiekun: Ks. Marcin Moj
Spotkania: Wtorki 20:00 – 21:30 (spotkania 1x/miesiąc)
Miejsce: Wieczernik (salka obok kancelarii)
Opis: Spotkania mają charakter formacyjny, katechetyczno – ewangelizacyjny. Tematyka przygotowywana jest przez opiekuna grupy z wykorzystaniem bieżących artykułów zamieszczonych w miesięczniku „W drodze”, chrześcijańskich portali internetowych bądź artykułów teologicznych.
Spotkania formacyjne przeplatają się z luźniejszymi, wyjazdowymi, np. na kręgle, basen, rowery czy wpólne wyjście na pizzę.
Obecnie do grupy należy 8 osób. Zapraszamy młodych w wieku 19 – 35 lat, którzy chcą
pogłębić swoją wiedzę religijną oraz budować żywą wspólnotę Kościoła.
Chcesz dołaczyć? Skontaktuj się:

· z opiekunem marcin.moj@katowicka.pl lub

· kancelarią katowice.krzyz@katowicka.pl

Ruch Światło-Życie /Oaza/

Ruch Światło-Życie (Oaza dla młodzieży)
Opiekun: Ks. Karol Dolibóg
Osoba kontaktowa:
Paulina Cichoń
Spotkania: Piątki 18:00 -21:00

Miejsce: Kościół (18:00), następnie Wieczernik (18:45)
Opis: Oaza młodzieżowa to wspólnota gromadząca młodych od 6 klasy podstawówki pragnących pogłębić swoją wiarę i relację z Bogiem. Spotykamy się w każdy piątek zaczynamy Mszą Świętą o 18, a dalsza część spotkania odbywa się w salce. Jako część Ruchu Światło – Życie dążymy do bycia dojrzałymi i świadomymi członkami wspólnoty Kościoła. Na spotkaniach w małych grupach rozważamy Słowo Boże, modlimy się, uczestniczymy w różnorodnych warsztatach, słuchamy świadectw gości, nie brakuje również czasu na integrację przy śpiewie, tańcach i wyjazdach.

Przyjdź, zapraszamy!

Ruch Światło-Życie /Domowy Kościół/

Opiekun: Ks. Marcin Moj
Spotkania:
1x/miesiąc – czas trwania to 3 godziny

Miejsce: Mieszakania małżeństw należących do kręgu

Opis: Współnota funkcjonująca w podobnym duchu jak oaza młodzieżowa, ale przeznaczona dla małżeństw sakramentalnych. Często stanowi kontynuację młodzieżowej formacji w Ruchu Światło-Życie. W Domowym Kościele istnieje konkretna ścieżka formacyjna, tzn. konspekty i materiały formacyjne, które stanowią podstawę do przeprowadzanych spotkań i które mają stałą, wypracowaną strukturę, choć poszczególne kręgi mogą nieco różnić się w szczegółach. Spotkania prowadzone są w mieszkaniu jednej z rodzin, a towarzyszy im kapłan lub diakon (opiekun duchowy). W naszej parafii aktualnie funkcjonują dwa kręgi. Dla jednej opiekunem jest ks. Marcin Moj, a dla drugiej ks. Karol Dolibóg.

Domowy Kościół jest przeznaczony dla rodzin, które pragną bardziej doświadczać życia rodzinnego w kotekście wiary i przeżywać głębiej wartości małżeńskie i rodzinne. Rodziny wspierają się wzajemnie w rozwoju duchowym i osobistym.

Spotkania często rozpoczynają się przy kawie i cieście, następnie pary dzielą się wydarzeniami z życia rodzinnego, dzielą się Słowem Bożym i rozmawiają o tym, jak udało im się realizować zobowiązania Domowego Kościoła w minionym okresie.

Nie ma możliwości dołączenia do już istniejącego kręgu, ale można stworzyć nowy krąg w 3 – 5 par. Małżeństwa zainteresowane stworzeniem nowego kręgu prosimy o zgłaszanie się do proboszcza, który następnie ogłasza poszukiwanie małżeństw do nowego kręgu.

Więcej szczegółów o Domowym Kościele znajdziesz na stronie Archidiecezji Katowickiej https://archidiecezjakatowicka.pl/

Kontakt:

Ministranci

Opiekun: Ks. Marek Organista
Spotkania: soboty 9:00-10:00

Miejsce: Wieczernik
Opis: Do wspólnoty ministranckiej z radością zapraszamy wszystkich chętnych chłopców, którzy są już po I Komunii Świętej oraz tych, którzy się do niej przygotowują.
Na tą chwilę w naszej parafii jest ponad 30 ministrantów. Wśród nich czterech animatorów: Tymoteusz, Filip, Karol oraz Mateusz. Animatorzy ściśle współpracują z księdzem Markiem Organistą, który jest ich opiekunem.
Na zbiórkach najważniejsze jest budowanie wspólnoty – spotkanie z Bogiem i rówieśnikami. Cotygodniowe spotkania – zbiórki, staramy się prowadzić w inny, ciekawy sposób tak, aby zainteresować nimi ministrantów i aby wynieśli z nich jak najwięcej dla siebie. Raz ćwiczymy służbę w kościele, innym razem mamy szkołę modlitwy, a jeszcze innym razem czas na integrację przy planszówkach czy Fifie…
Warte podkreślenia jest to, że służba przy Ołtarzu nie jest przeznaczona wyłącznie dla chłopców w młodszych klasach. Może wśród czytających ten post są młodzieńcy w starszych klasach SP lub w szkole średniej, którzy w parafii chcieliby służyć Panu Bogu, upiększając swoją służbą uroczystości oraz formując się, rozwijając swoją wiarę.

Dzieci Maryi

Opiekun: Ks. Karol Dolibóg
Spotkania: soboty 9:00-10:30

Miejsce: Probostwo

Opis: Dzieci Maryi to wspólnota dla dzieci w wieku szkolnym od 6 roku życia, która spotyka się w każdą sobotę w godzinach 9:00-10:30. Naszym celem jest poznawanie i naśladowanie naszej Matki Maryi oraz radosne umacnianie relacji z Panem Jezusem. Spotkania podzielone są na dwie części tą formacyjną, czyli czasem kiedy się modlimy i w małych grupach wraz z animatorkami poznajemy niezwykłe historie zawarte w Piśmie Świętym oraz drugą częścią pełną wspólnych zabaw, kreatywnych zajęć i wycieczek.

Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii

Opiekun: Ks. Jarosław Ogrodniczak, proboszcz
Spotkania: Po ogłoszeniu

Miejsce: Probostwo
Opis: Obecnie w naszej parafii jest 12 szafarzy. Główne posługi szafarzy to:

•⁠ ⁠Posługa dla chorych – także dla tych chorych, którzy z jakis powodów nie są w stanie pojawić się w kościele na mszy, a chcą przyjąć Komunię Świętą.
•⁠ ⁠Komunikowanie w czasie mszy świętych – w nadzwyczajnych sytuacjach, kiedy potrzebne jest wsparcie dla księży

Aktualnie odwiedzamy około 40 chorych, a 20 w nich przebywa w Niepublicznym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym „Karolinka” na terenie naszego osiedla.
Zapotrzebowanie na wizytę szafarza zgłasza się w Kancelarii https://parafianawitosa.pl/kontakt/
Kto może zostać szafarzem:
•⁠ ⁠Osoby, które mają nieposzlakowaną opinię
•⁠ ⁠Ukończyły co najmniej 18 rok życia, z założenia do 65 roku życia
•⁠ ⁠Osoby, które mogą aktywnie włączyć się w życie parafii
•⁠ ⁠Posługa trwa 1 rok i jest odnawiana co rok.

Szczegóły dotyczące posługi szafarzy w Archidiecezji Katowickiej znajdują się po linkiem:
https://szafarze.archidiecezjakatowicka.pl/dokument/instrukcja-2/

Krąg biblijny

Opiekun:  Ks. Marcin Moj
Spotkania: Wtorki 18:45 – 19:30
Miejsce: Wieczernik (salka obok kancelarii)
Opis: Wspólnota przez kilkanaście lat funkcjonowała pod nazwą „Katecheza dorosłych”, jednak, po zmiane charakteru spotkań, od 2023 roku, została przekształcona w „Krąg biblijny”. Opiekunem wspólnoty od prawie 10 lat jest ks. Marcin Moj, który podczas spotkań omawia fragment jednej z ksiąg Pisma Świętego. W ogłoszeniach parafialnych podawane są kolejne rozdziały księgi, które najlepiej przeczytać już przed spotkaniem. Każdy ma możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami w kontekście omawianych fragmentów. Spotkania rozpoczynamy i kończymy wspólną modlitwą. Tematyka dobierana jest na początku semestru według zainteresowania większości grupy. W tym roku omawiamy Księgę Izajasza (średnio trzy rozdziały w trakcie jednego spotkania). Podczas spotkań funkcjonuje lista i sprawdzana jest obecność, ponieważ na koniec roku katechetycznego opiekun podaje statystyki uczestnictwa i wyróżnia najbardziej wytrwałych uczestników Kręgu biblijnego 🙂
Grupa liczy ponad 20 osób, a dołączyć można w każdej chwili:
· przychodząc na spotkanie
· kontaktując się bezpośrednio z opiekunem marcin.moj@katowicka.pl
· kontaktując się poprzez kancelarię katowice.krzyz@katowicka.pl

Żywy Różaniec

Opiekun: Ks. Jarosław Ogrodniczak, proboszcz

Lider: Balbina Wiśniecka

Spotkania: Codziennie przed poranną mszą św. i w środy przed wieczorną mszą św.

Miejsce: Kościół

Opis: Wspólnota, która gromadzi osoby pragnące pogłębiać wiarę przez regularną modlitwę różańcową oraz dawać świadectwo miłości do Matki Bożej i Kościoła.

Jako chrześcijanie, jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii i do nawracania się. To nasz misyjny nakaz, a Różaniec jest wspaniałym narzędziem, ponieważ to w nim streszczona jest cała Ewangelia. Modląc się, kształtujemy też nasze serca na podobieństwo niepokalanego serca Maryji. Chcemy jak Paulina Jaricot, założycielka ŻR, uczynić Różaniec modlitwą wszystkich, bo pragniemy świata, w którym panuje pokój i miłość.

W naszej parafii jest obecnie 12 róż. W każdej róży jest 20 osób, które codziennie odmawiają 10-tkę różańca. Każda osoba modli się według harmonogramu jedną tajemnicę i w ten sposób wszystkie 20 osób razem odmawia wszystkie 4 części różańca. Jedną z głównych idei Żywego Różańca jest modlitwa za misje i ich wsparcie materialne.

Jako wspólnota  ŻR zamawiamy w każdym miesiacu msze św. m.in. w intencji naszych kapłanów, za wszystkich zmarłych członków ŻR, czy msze wynagradzające.

7 października, w dniu święta Matki Bożej Różańcowej spotykamy się, aby świętować przynależność do wspólnoty, a od maja 2025 będziemy mieć dodatkowe, regularne spotkania formacyjne, co 3 miesiące.

Obecnie jest to największa wspólnota w naszej parafii.

We wspólnocie Żywego Różańca jest również grono osób, które prowadzą Różaniec przed mszą św. pogrzebową, jeśli rodzina zmarłego zgłosi wcześniej taką chęć do księdza.

Dodatkowo chętnie modlimy się w intencjach, nie tylko osób ciężko chorych, ale również innych, zgłoszonych do nas przez naszych parafian.

Przyłącz się do ludzi, którzy mają mało czasu i dużo obowiązków 🙂

Skonaktuj się:

· Balbina Wiśniecka, tel. 696 034 386

· katowice.krzyz@katowicka.pl

Parafialny Klub Seniora

Opiekun: Ks. Jarosław Ogrodniczak, proboszcz

Spotkania: Środy 10:00

Miejsce: Dom Parafilany 1p, (środkowe drzwi)

Opis: Wspólnota działająca przy naszej parafii, która ma na celu integrację i wsparcie osób starszych. To miejsce, w którym seniorzy mogą dzielić się doświadczeniem życiowym, pielęgnować więzi towarzyskie i razem pogłębiać swoją wiarę. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną aktywnie spędzać czas, nawiązywać nowe znajomości oraz pogłębiać swoją wiarę i wiedzę. Klub jest otwarty zarówno dla osób samotnych, jak i dla małżeństw czy grup przyjaciół. Nie ma ograniczeń wiekowych – ważna jest tylko chęć uczestnictwa i otwartość na drugiego człowieka. Zapraszamy 🙂

Wolontariat Caritas

Osoba kontaktowa: Tomasz Jakubiec, tel.505 297 515
Opis: Jest to grupa zajmująca się wsparciem mieszkańców parafii w trudnościach. Co roku przygotowuje i rozprowadza paczki na święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Pomaga seniorom, organizując dla częsci z nich, między innymi karty zakupowe do Biedronki. Dodatkowo pomaga w udostępnieniu wózka inwalidzkiego osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom, dbając o ich komfort i bezpieczeństwo.

Zespół muzyczny „Wszystko przed nami”

Opiekun: Ks. Karol Dolibóg

Spotkania: Czwartki godz. 18:30 – 20:30 (1,5 -2h)

Miejsce: Probostwo

Opis: Zespół powstał wiosną 2024 roku z inicjatywy osób pragnących dzielić się pasją do muzyki. Spotkania i próby prowadzi Anita, która indywidualnie sprawdza „dryg” do śpiewania i możliwości kandydatów. Nie ma określonych restrykcji wiekowych – każdy, kto lubi i umie śpiewać, może sprawdzić się w szerszym gronie 🙂

Próby rozpoczynają się zazwyczaj modlitwą a opiekun – ks. Karol – udziela błogosławieństwa na początku lub na zakończenie spotkania. W trakcie prób zespół pracuje nad repertuarem pieśni uwielbieniowych, dbając o rozwój warsztatu wokalnego i ducha wspólnoty.

W każdy 3 czwartek miesiąca zespół prowadzi muzycznie modlitwę uwielbienia.

Obecnie przygotowujemy się również do włączenia w oprawę muzyczną niedzielnych liturgii o godzinie 16:00.

Zaspół liczy około 15 członków, którzy wspólnie rozwijają swoje talenty. Większość stanowią kobiety, dlatego gorąco zachęcamy również dobre, męskie głosy do zasilenia szeregów zespołu.

Zapraszamy!

Lektorzy

Opiekun: Ks. Marek Organista
Spotkania: Poniedziałki 19:00 (spotkania 1x/miesiąc)

Miejsce: Probostwo
Opis: Jesteśmy grupą ludzi, którzy przez czytanie Słowa Bożego podczas liturgii, chcą służyć Panu Bogu. Jest to stała formacja, która umożliwia nam nieustanny rozwój i dzięki której przekazywane treści jak najbardziej przyczyniają się do duchowego wzrostu naszej wspólnoty parafialnej. Aktualnie nasza grupa liczy 10 osób.

Koło misyjne

Opiekun: Ks. Mateusz Gamza

Spotkania: piątki 18:45 (spotkania 1x/miesiąc)

Miejsce: Probostwo

Opis:  To wspólnota osób zainteresowanych działalnością misyjną Kościoła katolickiego, która spotyka się regularnie raz w miesiącu, aby zgłębiać tematykę misji na całym świecie. Opiekunem grupy jest ksiądz Mateusz, przygotowujący się do wyjazdu misyjnego do Zambii. Na spotkania zapraszani są goście, którzy w przeszłości brali udział w różnego rodzaju misjach – dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami, opowiadają o życiu i wyzwaniach w regionach, w których posługiwali, oraz inspirują członków wspólnoty do dalszego rozwoju duchowego i zaangażowania na rzecz potrzebujących. Dzięki temu Koło staje się miejscem wymiany wiedzy, wrażeń i świadectw, a jednocześnie pogłębia wrażliwość na potrzeby Kościoła misyjnego na całym świecie i pozwala poznać temat misji „od kuchni”.

Fitness dla Seniorów

Trenerka: Lena

Spotkania: Poniedziałki 09:00 – 09:45

Miejsce: Aula Domu Parafialnego

Opis: Zajęcia ruchowe dla seniorów, przygotowane specjalnie pod kątem osób starszych. Ćwiczymy na matach lub krzesłach, wszystko w zależnosci od możliwości uczestników. Nasze spotkania to doskonała okazja, by zadbać o zdrowie fizyczne oraz dobre samopoczucie w przyjaznej, serdecznej atmosferze.

Zachęcamy do udziału – zrób pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu i radości płynącej z aktywnego spędzania czasu!

Mamy w ciąży i z małymi dziećmi

Spotkania: poniedziałki 10:00 fitness, 11:00 spotkanie/modlitwa

Miejsce: Aula Domu Parafialnego (fitness), probostwo (spotkanie)

Opis: Są to spotkania, na których wymieniamy się swoimi doświadczeniami przy kawie/herbacie. Czasem zapraszamy specjalistę z tematem, który szczególnie interesuje mamy (np. położna, logopeda). Raz w miesiącu spotykamy się na modlitwie w Kościele – wtedy przy Najświętszym Sakramencie modlimy się, najczęściej uwielbieniem. Dzieci oczywiście są wtedy również z nami. Przynosimy instrumenty i uwielbiamy wspólnie. Każdy jak potrafi 🙂

Grupa funkcjonuje od wiosny 2024 roku, a poza spotkaniami na terenie parafii widujemy się również na kawie i na spacerach w parku.

Wystarczy przyjść, zapraszamy każdego 🙂

Kurs Ikonopisania

Opiekun: Ks. Marcin Moj

Wykładowcy: Natalia Binda-Kiszczak, Adrian Kiszczak

Spotkania: Wtorki  17:15 – 21:45  (semestr trwa ok. 5 miesięcy)

Miejsce: Probostwo

Opis: Śląska Szkoła Ikonograficzna, wydział Św. Teresy z Lisieux w Katowicach

Dziekan / koordynator: Adrian Kiszczak

Ikona jest zapisanym barwami Słowem Bożym. Dlatego ikonopisarz jest zaproszony do wejścia w szczególną zażyłość z Nim, w codzienne czytanie i rozważanie Słowa. Na kursie, w każdy dzień pracy, przez 15 minut w ciszy medytujemy i rozważamy fragment Ewangelii z danego dnia. Następnie jest chwila na dobrowolne, wspólne dzielenie się jak usłyszane Słowo Boże rezonuje w nas. Po tym czasie rozpoczynamy pracę warsztatową (ćwiczenia rysunkowe, malarskie, wykłady, prezentacje).

Po zakończonym semestrze, prace wystawione są w naszym kościele.

Podczas zajęć zapoznajemy studentów z podstawowymi  informacjami i pomagamy zdobyć umiejętność pozwalającą przygotować warsztat, stworzyć farby oraz opanować technikę tempery suchej, a finalnie namalować ikonę. Przedstawiamy również podstawy teologii i estetyki ikony. Dużą uwagę w edukacji ikonograficznej przykładamy do ćwiczeń rysunkowych.

Kurs kierowany jest dla praktykujących katolików po sakramencie bierzmowania (ale jeśli nie spełniasz tego wymagania, a masz wielkie pragnienie pisania ikon, to prosimy o kontakt, ponieważ nie jest to definitywna przeszkoda).

Aktualna grupa liczy 7 osób, a chęć uczestnictwa w kolejnym semestrze można zgłaszać: